Avokadonun Faydaları

Avokado, koyu yeşil, timsah derisini andıran bir kabuğu olan tropikal bir meyvedir. Avokadoda, kalp sağlığı için yararlı olan tekli doymamış yağlar ve omega-3 vardır. Avokadonun sağlığımız açısından yararlarından bahsedelim.

Beyin Sağlığı: Avokado Alzheimer hastalığını önleyici bir gıda olduğu iddia edilmektedir. Avokado, folik asit açısından zengin bir besin olduğu için sinir hücrelerinin bir birleri ile yaptıkları bağlantıları kuvvetlendirerek Alzheimer hastalığına karşı önleyici olabileceği düşünülmektedir.

Kalp Sağlığı: Avokado, düşük kan basıncı ve kalp sağlığı için yardımcı tekli doyamamış yağ asitlerinden zengin bir besin maddesidir. Bu yağ asitleri, HDL kolesterol (İyi kolesterol) kan düzeyini artırırken LDL kolesterol(kötü kolesterol) ve trigliseridlerin kan düzeylerini düşürerek kalp sağlığı için çok önemli rol üstlenir.

Gebelik: Hamilelikte folik asit desteği verilmektedir. Folik asit, bebeğin beyin,sinir ve diğer hayatı organlarının gelişimi için gerekli bir vitamindir. Hamilelik döneminde genellikle folik asit içeren vitamin destekleri verilmektedir. Avokado ile folik asit ihtiyacını karşılayabilirisiniz.

Göz Sağlığı: Avokadoda, katarakt ve makula dejenerasyonuna karşı koruyucu antioksidan olan lutein içerir

Kan Basıncı: Avokado, yüksek potasyum, omega-3 ve oleik asit içermektedir. Bu sayede kan basıncını (tansiyonu) düşürer.

Kan Şekeri: Avokado, doymamış yağ asitlerinden zengin olduğu için, insülin direncini ve tip 2 diyabeti önlemede yardımcıdır. Ayrıca yüksek lif içeriğinden dolayı da kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaz dolayısı ile insülin direnci gelişimini önler.

Yaşlanma Karşıtı (Anti-Aging): Glutatyon, karaciğer ve sinir sistemini destekleyen önemli bir antioksidan ajandır. Avokado,  glutatyon ihtiva eden az sayıda gıdadan birisidir. Avokado, antioksidan glutatyon sayesinde yaşlanma karşıtı bir etki sağlar.

Sindirim Sistemi: Avokado, mide ve ince bağırsak mukozasının iltihaplanmasını azaltmaya yardımcıdır. Avokado, karotenoidler ve likopenin emilimi artırır. Beta karoten, A vitaminin öncüsüdür. Likopen de prostat kanserine karşı koruyu olduğu bilinmektedir.

Kanser: Avokado, meme ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. 06 Ekim 2014

    […] Avokado, koyu yeşil, timsah derisini andıran bir kabuğu olan tropikal bir meyvedir. Avokadoda, kalp sağlığı için yararlı olan tekli doymamış yağlar ve omega-3 vardır. Avokadonun sağlığımız açısından yararlarından bahsedelim. […]

  2. 08 Şubat 2015

    […] sağlık açısından ne kadar yararlı olduğuna dair pek çok şey duymuşsunuzdur (Bkn: Avokadonun Faydaları). Sağlığımız için bu kadar faydalı olan bu bitkinin yapraklarının da çok sayıda faydası […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir