Çay Ağacı Yağı İle Akne Tedavisi

Çay ağacı yağı, Avusturalya’ya özgü çay ağacı yani Melaleuca Aternifolia yapraklarının damıtılarak elde edilen bir yağdır. Akne tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Yağlı ciltlerde gelişen akne tedavisinde bir başka yağ kullanmak çelişkili bir durum gibi gelebilir, ancak akne tedavisinde kullanılan benzoil peroksit kadar etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon yapabileceği için vücudun küçük bir bölümünde test edilerek kullanılması önerilmektedir. Birkaç adımda çay ağacı yağını akne tedavisinde nasıl kullanılabileceğini anlatalım.

1.Adım

Duyarlılık testi için kolunuzun iç yüzeyine, iki damla çay ağacı yağını damlatarak pamuk ile küçük bir alana yayın, 2 saat içinde kızarıklık gelişmez ve yanma, tahriş belirtileri olmaz ise %100’lük çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Alerjik reaksiyon gelişir ise 5 damla sıcak su ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırarak %50’lik kullanmanız uygun olacaktır.

2.Adım

Duyarlılık testini yaptıktan sonra, yüzünüzü temizleyici bir losyon ile temizleyin ve sonra yıkayarak durulayın.

3.Adım

Çay ağacı yağını, bir miktar pamuğa emdirdikten sonra sivilcenin üzerine uygulayın. İşlemden önce kesinlikle sivilceyi patlatmayın. İşlemden sonra kesinlikle yüzünüzü yıkamayın ve bu işlemi sabah akşam günde iki kere uygulayın

4.Adım

Bir bardak su içine 4 damla çay ağacı yağını koyarak sıkılaştırıcı temizleme losyonu hazırlayın ve gün içinde birden fazla temizleme losyonu olarak kullanın.

5.Adım

Bir yumurta beyazına 4 damla çay ağacı yağı koyarak karıştırıp maske hazırlayın ve yüzünüze uygulayın 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın En az haftada 1 kez bu maskeyı kullanın.

Kaynak: LiveStrong

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. zehra dedi ki:

    Merhaba, verdiğiniz bilgiler güzel teşekkür ederim. Ben deneyen arkadaşlar varsa etkisini öğrenmek istiyorum

    • Editor dedi ki:

      Biz de teşekkür ederiz yorumunuz için. Uygulayan arkadaşların yorumlarınız biz de bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir