Cilt İçin Gerekli Vitaminler

Sağlıklı ve dengeli beslenmek ile genel vücut sağlığı açısından önemli olduğu kadar cilt sağlığı için de çok önemlidir. Bazı vitamin ve mineraller güzel ve sağlıklı bir cilt için gereklidir. Şimdi cilt sağlığı için gereken vitaminler ve besin kaynaklarını inceleyelim:

  • A Vitamini: A vitamini, cildin bakteri ve virüslere karşı savunmasında önemli rol oynar. Havuç, kavun, kayısı, ıspanak ve lahana iyi bir A vitamini kaynağıdır.
  • C Vitamini: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hücrelerin hasara karşı korunmasında yardımcı bir vitamindir. Ayrıca, kuru ciltlerin bakımında ve yara iyileşmesinin hızlanmasında etkili bir rolü vardır. Portakal, greyfurt, mandalina, limon, kamkat gibi narenciyeler, brokoli, çilek, kavun, patates, domates harika C vitamini depolarıdır.
  • E Vitamini: Hücrelerin hasarlardan korunmasında yardımcı muhteşem bir antioksidandır. Tahıllar, ayçiçeği, badem, fıstık ezmesi, Antep fıstığı bazı E vitamini kaynaklarıdır.
  • Folat( Folik Asit ): Hücre büyümesi ve gelişiminde yardımcıdır. Önemli folik asit kaynakları, fasulye, bezelye gibi baklagiller, tahıllar, ıspanaktır.
  • Çinko: Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde, iyileşme sürecinin hızlanmasında yardımcıdır, özellikle kuru ciltlerin bakımında önemli yeri vardır. İstiridye çinko için en iyi kaynaktır. Bunun yanı sıra, tahıllar, fasulye, kırmızı et, kümes hayvanlarının etleri (beyaz et) ve fındık da çinko içerir.
  • Su: Suyun vücudumuz için önemi ve faydası tartışılmaz. Cildin nemlenmesinde ve neminin korunmasında gereklidir. Günlük 2-3 litre yani en az 8 bardak su içilmesi önerilir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir