Havuç Maskesi

Cilt bakım ürünleri, kozmetik reyonunun en pahalı ürünlerindendir. Evde hazırlayıp uygulayabileceğiniz basit tarifler ile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda size havuç maskesi tarifini vereceğiz. Yağlı ciltler için ideal bir maske olan havuç maskesi aynı zamanda kırışıklıkları önlemeye de yardımcıdır.

Malzemeler

 • 2 Büyük havuç
 • 1 yemek kaşığı doğal bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 limon
 • Maden suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

 1. Yumuşayana kadar havucu haşlayın veya buharda pişirin. Kremsi bir kıvama kadar havuçları ezin. Havuç; serbest radikallere karşı cildi korur ve hücrelerin sağlıklı olarak yenilenmesine yardımcı olur.
 2. Ezdiğiniz havuçların içine 1 yemek kaşığı doğal balı ilave edin ve karıştırın. Bal yüzyıllar boyunca hastalıklara karşı doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Bal; iltihabı ve şişliği azaltır hatta mikropları öldürür.
 3. 1 yemek kaşığı zeytin yağını karışıma ilave edin. Zeytinyağı; cildin beslenmesine ve temizlenmesine, cildin esnek ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 4. Karışıma limon suyu sıkın. Limon; doğal bir sıkılaştırıcı ve yağlı cilt için temizleyici olacaktır. Cildinizin yağ oranına göre limon suyu ilave edebilirsiniz. Cildiniz hemen kuruma eğiliminde ise 8-10 damla, cildiniz çok yağlı ise bir yemek kaşığına kadar ekleyin.
 5. Karışım, kremsi bir kıvama gelene kadar maden suyu ilave edin. Limon suyunu fazla eklediyseniz maden suyuna gerek kalmayabilir. Maden suyunu kıvam uygun ise eklemeye bilirsiniz.
 6. Yüzünüzü ılık su ile yıkadıktan sonra kurulayın ve maskeyi eşit miktarda yüzünüze ve boynunuza sürün ve 15 dakika bekletin ve ılık su ile maskeyi yıkayın ve kurulayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir