Kükürt İle Akne Tedavisi

Kükürt bilinen en eski akne (sivilce)tedavi yöntemlerinden birisidir. Kükürt, çok uzun yıllardır, akne, rosasea, kepek, dermatit, siğiller gibi cilt sorunlarının çözümü için kullanılmaktadır. Kükürt, kendine has bir kokusu olan bir elementtir. Neyse ki, günümüzde kükürt kullanılan ürünlerde kötü koku yoktur.

Kükürt Nasıl Etki Gösterir

Kükürt, topikal (bölgesel, lokal) olarak uygulandığında cildi kurutur ve kabuklanmaya neden olur. Kükürt ciltteki yağlanmayı azaltacağı için gözeneklerin tıkanmasını da engelleyerek aknede olumlu etkiler oluşturur.

Cilt bakımı ve rahatsızlıkların tedavisi için kükürt içeren, sabun, temizleyiciler, maskeler, losyonlar mevcuttur.

Kükürt İçeren Ürünlerin Olası Yan Etkileri

  • Kuruma, soyulma, kızarıklık yanma, ciltte tahriş en sık görülen yan etkilerdir. Bu yan etkiler tedavinin başlangıcında daha kötü olma eğilimindedir. Bu nedenle tedaviye yavaş yavaş başlanmalı ve önerilen doza kadar çıkılmalı
  • Topikal  yani lokal olarak uygulanan kükürt ürünleri nadiren cilt sorunlarına neden olur.
  • Kükürt içeren ürünlerin bir başka yan etkisi de deride renk değişikliklerine neden olabilmesidir.
  • Bir yan etki olmasa da bazı ürünlerin hala kötü kükürt kokusu mevcuttur. Bu koku rahatsız eder ise ürün değiştirebilirsiniz.

Kükürt ve Kükürtlü Ürünlerin Kullanımı İçin İpuçları

  • Cildinizde, tahriş, çatlak veya güneşlenme sonrası yanma mevcut ise kükürtlü bir ürün kullanmadan önce iyileşmesini bekleyin.
  • Akne için bir ilaç tedavisi kullanıyorsanız (Benzamicyn jel, Differin jel, Roaccutane) kükürt içeren ürünleri kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.
  • Kükürtün bebekler ve fetüs üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle hamile ve emzirenlerin kullanması doğru değildir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir