Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Çay dünyada en popüler ikinci içecektir. Ancak bilimsel araştırmalar, çayın sağlık açısından yararı olmadığı hatta zararları olduğunu göstermeye başlamıştır. Bu nedenle insanlar daha çok yeşil çaya yönelmeye başlamışlar ve bunda da haklı olduklarını gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu yazımızda yeşil çayın cilt üzerine olumlu etkilerinden kısaca bahsedeceğiz.

Anti-Aging

Yeşil çayda bulunan bileşikler, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına bağlı hasarı önlemeye yardımcı olduğu gösteren önemli çalışmalar yapılmıştır. Yeşil çayın bu etkisi, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde olmaktadır. Yeşil çayın cildin elastin dokusunda önemli gelişme göstermektedir. Yeşil çay ciltte yaşlanma karşıtı etki göstermektedir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, ciltte kabuklanma, kabalaşma, kuruma ve kızarık lezyonların olduğu bir cilt hastalığıdır. Yeşil çay ekstresinin sedef lezyonlarında topikal (etkilenen bölgeye) kullanılarak yapılan bir çalışmada elde edilen sonuçlarda, yeşil çayın sedef ve benzeri deri hastalıklarının tedavisinde yararlı olabileceği gösterilmiştir.

Cilt Kanseri

Cilt kanserinde yeşil çayın yararı ile ilgili de çalışmalar mevcuttur. Bir çalışmada yeşil çay ekstresi ile tedavi edilen farelerde ultraviyole ile oluşan DNA hasarının daha hızlı tamir edildiği gösterilmiştir.

Güneşten Koruma

Yeşil çay, güneşin zararlı ultraviyole A ve B ışınlarına aşırı maruz kalınmasına bağlı cilt hasarının tamirinde yararlı olduğu gösterilmiştir. Güneşin UVA ve UVB ışınlarına karışı koruyucu etkilerinden dolayı yeşil çay ekstresi içeren kremler önerilmektedir.

Yara İyileşmesi

Yara iyileşmesinde yeşil çayın yararlı etkileri ile ilgili de çalışmalar yapılmıştır ve kesi yaralarında doku direncini artırarak kapanmayı ve iyileşmeyi artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca, hücrelerin büyümesini de hızlandırarak yara iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir