Avokado Çayı Faydaları

Avokadonun sağlık açısından ne kadar yararlı olduğuna dair pek çok şey duymuşsunuzdur (Bkn: Avokadonun Faydaları). Sağlığımız için bu kadar faydalı olan bu bitkinin yapraklarının da çok sayıda faydası olduğunu biliyor muydunuz? Avokadonun yapraklarında özellikle, cildi genç, sıkı ve güzel tutmaya yardımcı antioksidanlar bol miktarda bulunur.

Avokado Çayı Hazırlanışı

Sağlık açısında faydalarına geçmeden önce sağlık ve güzellik kaynağı olan avokado çayını nasıl hazırlayacağımızdan bahsedelim:

  1. Birkaç yemek kaşığı (Yaklaşık 15-20 gr) kurutulmuş avokado yaprağını, 3-4 bardak kaynar suda 20 dakika demlenir.
  2. Hazırladığınız çayı, sade veya bal karıştırarak içebilirsiniz.
  3. Ayrıca hazırlanan çayı pamuk ile cilt temizliğinde kullanabilirsiniz.

Avokado Çayının Faydaları

  1. Çay ile cilt temizliği yaparak, cilt lekelerinin ve kızarıklıklarının azaltılmasına yardımcı olur.
  2. Avokado çayı, böbreklerden toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olarak ve böbrekleri toksinlerden temizleyerek, böbrek sağlığı için faydalıdır.
  3. Avokado çayı, kuru cilt, pamukçuk tedavisi, enflamatuar hastalıkların tedavisinde yardımcıdır. Avokado çayı, bakteriyel enfeksiyonlardan, stafilakok, pseudomonas, proteus, escherichea ve basilus bakterilerini öldürme yeteneğine de sahiptir.
  4. Avokado çayı, etkili bir ağrı kesicidir. Bel ağrısı, adet sancısı, gerilim tipi baş ağrısı, diş ağrısı için etkili bir ağrı kesici olabilir. Hatta bazı kişiler tarafından migren ağrısına bile iyi geldiği söylenmektedir.
  5. Böbrek taşı düşürmede de avokado çayının faydalı olduğuna dair öneriler mevcuttur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir