Kayısının Faydaları

Kayısı, beta-karoten, ve lif içeriği yüksek olan turuncu renkli bir meyvedir. Taze tüketiminin yanın sıra kurutularak, hoşaf, reçel yapımında da kullanılmaktadır.

Kayısının Sağlık Faydaları

Kayısının sağlık açısından pek çok faydası mevcuttur. Besin değer yüksek olan kayısının sağlık açısından faydalarını sıralayalım;

  • Kayısının kalp ve göz sağlığı için faydaları vardır. Yüksek oranda A vitamini içerdiği için göz sağlığında önemli bir yeri olan kayısı, beta-karotenin antioksidan etkisi sayesinde de kalp sağlığını korumada ve kalp hastalıklarını önlemede yararlıdır.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kayısı A vitamini için önemli bir kaynaktır. Bu sayede görme sağlığında yararlıdır. A vitamininin güçlü antioksidan etkisi ile serbest radikallerin göz hücrelerine hasar vermesinin önüne geçilmiş olunur.
  • Serbest radikallerin göz de lens ve diğer hücrelerde oluşturduğu hasar ile katarakt ve göze kan akımının azalması ile “makula dejenerasyonu” görülebilir. Yapılan bazı çalışmalarda A vitamini alan kadınlarda katarakt riskinin %40 azaldığı görülmüş.
  • Kayısı halk arasında da yaygın olarak bilinen kabızlığa karşı etkili doğal bir ilaçtır. Lif içeriği yüksek olan kayısının sindirim sistemi sağlığındaki yeri tartışılmaz. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir