MR Nedir?

MR veya MRG kısaltmalarını herhalde duymayan pek yoktur. EMAR şeklinde harflerin ingilizce okunuşlarını söylersek herhalde herkesin aşina olduğu şekilde söylemiş oluruz. Peki nedir bu MR, MRG veya EMAR;

MR : Manyetik  Rezonans kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. 

MRG : Manyetik Rezonans Görüntüleme kelimelerinin baş harfleridir. MR ve MRG aynı şeylerdir. MRG daha çok tıbbi literatürde kullanılan bir kısaltmadır. 

MR, manyetik alanda vücuttaki hidrojen atomlarının yoğunlukları ve hareketlerine dayanarak vücut iç organlarının görüntülenebildiği bir görüntüleme yöntemidir.  MR, özellikle yumuşak dokuların görüntülenmesinde başarılı bir tanı aracıdır. Beyin, omurilik, eklem, karın içi organlar gibi yumuşak dokunun ağırlıkta olduğu bölgelerde kullanılması yaygındır. Kemik gibi sert dokularda etkili değildir. 

MR, çekim süresi çekilen bölgeye göre değişim göstermektedir. Bu da yaklaşık 15 dk ile 75 dakika arasında sürmektedir. 

MR kapalı bir sistem olduğu için bazı kişilerde kapalı alan korkusu ve tünel şeklinde bir aletin içinde beklerken sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu durumlar için ya hasta uyutularak veya sakinleştirici yapılarak ya da açık MR cihazlarında çekim yapılabilmektedir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir