Soğuk Algınlığı İçin Tedaviler

Soğuk algınlığı, grip sonbahar ve kış aylarının korkulan sorunudur. Hemen hemen herkes yılda bir kez bu mevsimlerde soğuk algınlığı ve grip ile mücadele etmek zorunda kalır. Soğuk algınlığı ve grip için doğal olarak hazırlayıp kullanabileceğiniz birkaç öneriden bahsetmek istedim.

  1. Sarımsaklı su ile gargara: 6 adet sarımsağı ezerek sıcak su ile karıştırın ve üç gün boyunca, günde 2 kez hazırladığınız bu karışım ile gargara yapın. Sarımsağın antimikrobiyal özelliği mikroplar ile mücadeleyi artırırken ılık-sıcak su da bağazda rahatlama sağlamaktadır.
  2. Ateş düşürücü ıhlamur: Grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarında ateş yüksekliği sık görülmektedir. Ateş yüksekliği için ıhlamur  çayı doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Ihlamur çayı, beyindeki hipotalamusu uyararak vücut ısısının kontrolünü sağlarken, aynı zamanda kan damarlarını genişleterek terlemeyi uyarır ve ateş düşürücü etki sağlar. Ihlamur çayını, günde 3-4 kez içmeniz önerilmektedir. Yüksek ateş özellikle çocuklar için ciddi sağlık sorunları doğurabileceği için ateşin 39°C üzerine çıkmamasına dikkat edin ve ateş düşürücüler ve soğuk uygulamaya rağmen düşmeyen ateş durumunda hastaneye başvurun.
  3. Öksürük için Çikolata: Soğuk algınlığı, grip, nezle, solunum yolu hastalıklarının bir belirtisi olan öksürük için bitter çikolata yiyebilirsiniz. Çikolatada bulunan “teobramin” isimli madde öksürük de faydalı olmaktadır. Ayrıca öksürük için, “bal” da etkili bir tedavi yöntemidir. Yatmadan önce bir iki çay kaşığı bal öksürüğünüzü bastırabilir.

Eğer sizin de soğuk algınlığı, grip ve diğer sağlık sorunları için doğal önerileriniz var ise lütfen yorumlarınızı ve reçetelerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Cevap Yok

  1. ela dedi ki:

    soğuk algınlığını hissettiğim anda nutraxın ımu-s kullanmaya başlıyorum çok şükür atlatıyorum. içerisinde ekinezya, çörekotu ve çin geveni var. çok güzel ve faydalı gıda takviyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir