Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Günlük yaşantımızda sık karşılaştığımız lekelerden birisi de mürekkep lekeleridir. Çoğu zaman, işte dikkatsizliğimiz sonrası veya evde çocuklarımızın eline geçen kalemler ile mürekkep lekeleri oluşmaktadır.

Mürekkep Lekeleri İçin Çözümler

  • Ahşap yüzeylerdeki mürekkep lekelerini hemen temizlemek gerekir. Çünkü mürekkep ahşap yüzey içine nüfuz etmeden temizlenmesi gerekiyor. Ahşap yüzeydeki mürekkep lekesi için, pamuklu bir bezi, sirke ile ıslatın ve leke üzerine sürün. Boyalı ahşap yüzeydeki mürekkep lekesini, bir parça domatesi leke üzerine sürerek çıkarabilirsiniz.
  • Kitap, defter gibi kağıt yüzeylerdeki istenmeyen mürekkep lekelerini çıkarmak için; hidrojen peroksit ile ıslatılmış pamuk kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken lekeli sayfanın arkasına havlu, kağıt havlu gibi şeyler kullanın ki işlem sırasında arka sayfa zarar görmesin.
  • Beyaz giysi veya mas örtülerinden mürekkep lekelerinin çıkarılması için; 200 ml sütü kaynattıktan sonra, mürekkep lekesi olan bölge üzerine leke büyüklüğüne göre azar azar döküp ovalayın, bu işlemi gerekirse tekrar edin. İşlem sonrası ılık su ile durulayıp ardından çamaşır makinesinde giysi için uygun olan sıcaklıkta yıkayın.
  • Giysilere bulaşan mürekkep lekelerini çıkarmak için; lekeli bölgeyi buzlu sütte bekletin ve durulayın. Hassas kumaştan (ipek, yün ve benzeri) üretilmiş giysilerde ise 100 ml ılık süt ile 2 adet limonun suyunu karıştırın. Pamuklu bir bezi hazırladığınız karışım ile ıslatın ve leke üzerine sürün
  • Trikolardaki mürekkep lekelerini çıkarmak için; lekeli bölgeyi gliserin ile kaplayın ve daha sonra 30 ºC ve deterjan ile yıkayın.
  • Deri ürünlerden mürekkep lekesi çıkarmak için; lekeli bölgeyi yarım limon ile ovun, leke tükenmez kalem lekesi ise aşağıda da belirttiğimiz gibi alkol kullanın.

Tükenmez Kalem Lekeleri

Tükenmez kalem lekeleri sık karşılaşılan lekelerdendir. Tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için, %90’lık alkol ile bir parça pamuğu ıslatıp lekeli yere sürün. Bu işlemi tekrar tekrar yapabilirsiniz, ancak her seferinde yeni temiz bir pamuk kullanmayı unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. emel dedi ki:

    BOYLE SIK KARSILASILAN BIR SORUNU PAYLASTIGINIZ ICIN TESEKKUR EDERIM. ONERILERINIZI UYGULADIM ISE YARAYINCA TESEKKUR ETMEK ISTEDIM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir